Пай не оформлений? 1 січня 2025 року він вже не ваш | Brok
вул. Антоновича, 172, БЦ "Палладіум сіті", 20 поверх, вхід з правого боку будівліУкраїнам. Київ03150

Пай не оформлений? 1 січня 2025 року він вже не ваш

Міністерство юстиції України нагадує: вам необхідно оформити право власності на пай. Всі пайові землі, які не розподілені або не затребувані, а також ділянки, право власності на які спадкоємці не встигнуть оформити до 31.12.2024 року включно, автоматично будуть передані у власність місцевим громадам і стануть комунальною власністю.

Визнання землі без господаря

Жорсткий термін оформлення права власності на земельні ділянки визначено ст. 13 Закону України №899-IV Про порядок виділення земельних ділянок

Землі, які не будуть оформлені власниками або їх спадкоємцями:
- визнаються безхазяйними;
- на підставі рішення суду передаються у власність місцевих громад.

На 7 років з моменту реєстрації права власності на таку ділянку заборонена його продаж. Особи, які з поважних причин пропустили строк оформлення ділянки, мають право витребувати його в судовому порядку, що автоматично означає додаткові витрати.

Як перевірити реєстрацію права власності

Якщо ви знаєте кадастровий номер ділянки - введіть його в правому верхньому кутку карти BROK.land. Система автоматично відкриває частину інформації з ДЗК.
 

Повну виписку з ДЗК і довідку з Держреєстру прав власності замовте в онлайн-режимі. В умовах відкритого з 1 липня 2021 року ринку земель с/г призначення з метою захисту від рейдерства рекомендовано робити сигнальні перевірки збереження права власності мінімум раз в півріччя.

Як зареєструвати право власності на землю (пай)

У багатьох до сих пір на руках Державні акти на землю, які були видані до 2013 року, договори купівлі-продажу та дарування, свідоцтва про право на спадщину, судові рішення. Деякі примудрилися зберегти сертифікати, що видані колгоспами і не отримували Держакти.

Без реєстрації в Держреєстрі ваше право повноцінно не вважається оформленим, чим легко можуть скористатися шахраї. Держакти, інші документи, які підтверджують законність переходу права власності - підстава для реєстрації такого права. Процедуру проводять нотаріуси і держреєстратори в Центрах надання адмінпослуг (ЦНАП).

Які документи потрібні для реєстрації паю:
- паспорт та ідентифікаційний код власника (копія та оригінал);
- правовстановлюючий документ;
- підтвердження сплати адміністративного збору в розмірі 0,1% min з/п на дату подання заяви;
- виписка з ДЗК;
- в разі, якщо власник не в змозі особисто подати документи, буде потрібно нотаріально завірена довіреність і копія паспорта уповноваженої особи;
- заповнена у нотаріуса або в ЦНАП шаблонна заява на реєстрацію.

Стандартна процедура реєстрації займає 5 днів, за офіційну додаткову плату процедуру можна прискорити. Перевірити факт реєстрації можна на сайті Міністерства юстиції України. При бажанні ви можете замовити паперову копію витягу з Реєстру, але це вже формальність.

Якщо ділянка не оформлена

Якщо кадастровий номер на ділянку відсутній, земля поділена між співвласниками, є суперечки за територію - потрібна актуальна землевпорядна документація, яку виготовляють сертифіковані фахівці.

В цьому випадку необхідно розпорядження органів місцевого самоврядування на розробку техдокументації. Землевпорядники виділяють ділянку на місцевості, визначають межі і площу території, цільове призначення, категорію і вид земель.

В результаті формується земельна ділянка, ви отримуєте на руки техдокументацію і електронний XML файл. На підставі цього пакета дані про сформовану земельну ділянку вносяться в Держземкадастр.

Якщо не оформлено спадщину

Згідно із законом у спадкоємців є 6 місяців для подачі заяви на вступ в спадок. Які пропустили строк мають право звернутися до суду з проханням про продовження терміну вступу в спадщину.

При наявності заповіту, в якому зазначено «все майно» або спадкоємець конкретної ділянки землі, нотаріус видає свідоцтво про право власності за заповітом і відразу проводить держреєстрацію. Врахуйте, що неповнолітні і непрацездатні спадкоємці все одно мають право на частку спадщини незалежно від тексту заповіту.

В інших випадках спадок розподіляється між усіма спадкоємцями, які отримують свої екземпляри Свідоцтва про право власності згідно із законом, разом із держреєстрацією. Спадщина розподіляється відповідно до черговості, передбаченої ст.1258-1265 Цивільного Кодексу України.

Для оформлення спадщини необхідно надати нотаріусу:
- правовстановлюючі документи на пай і інше майно спадкодавця;
- свідоцтво про смерть; 
- документ, що підтверджує місце відкриття спадщини (зазвичай справка про останнє місце проживання покійного);
- документи, що підтверджують родинні зв'язки - свідоцтво про шлюб, народження, підтвердження про зміну прізвища тощо;
- заповіт (його нотаріус перевірить чи знайде в реєстрі);
- в разі, якщо спадкоємець не може особисто бути присутнім - нотаріально посвідчена довіреність і документи уповноваженої особи.

Якщо ви оформили спадщину до 2013 року, вам необхідно пройти держреєстрацію.

Якщо з якихось причин пай не був включений до спадкової маси, зверніться до нотаріусу за роз'ясненням. Врахуйте - приймаючи спадщину, спадкоємці приймають не тільки майно покійного, але й борги.

Складнощі з оформленням і реєстрацією паю виникають через плутанину в старих документах, втрати документів, суперечки спадкоємців і сусідів, боргові зобов'язання, арешти.

На узгодження проблемних питань, очікування рішень місцевих органів влади, пошук документів, судові рішення йдуть роки.

Не відкладайте реєстрацію паю, займіться оформленням вже зараз.

4782 Просмотров
Поділитися:

Інші оголошення

Привабливі фото привертають увагу покупців до будь-якого товару, навіть такого специфічного, як будівлі та земля. Плануєте продати свої об’єкти якнайшвидше? Читайте наші поради

08.03.2021

Як правильно скласти оголошення про продаж землі та нерухомості. Майстерність продажу – ціла наука. Зацікавити покупця, надати товару найкращого вигляду в короткому тексті та формальних строках не просто.

08.03.2021

Викуп ділянок державою у приватних громадян відбувається нечасто. Зазвичай власники не готові правильно оцінити ситуацію і витягти максимум користі з неї. Як відбувається викуп землі для суспільних потреб?

22.04.2020

Спів птахів і аромат соснового лісу неможливо оцінити грошима. Відчуття заміського життя виникає, коли над головою коливаються гілки дерев, і сусідів не видно за пишними кронами.

04.05.2020

Світові тенденції спрямовані на створення пасивних будинків- повністю незалежних від зовнішніх джерел енергії. Наш клімат стрімко зсувається в зону субтропіків. Як розпланувати ділянку і поставити будинок, для максимальної енергоефективності?

06.05.2020