Перевірка земельної ділянки перед купівлею | Feodal
вул. Антоновича, 172, БЦ "Палладіум сіті", 20 поверх, вхід з правого боку будівліУкраїнам. Київ03150

Перевірка земельної ділянки перед купівлею

Ринок нерухомості України завжди характеризувався великою кількістю махінацій, підробкою документів та нечесними на руку учасниками цього ринку.
Захиститись від цього можна лише провівши ретельний аналіз наявних документів, даних з Державного земельного кадастру, державного реєстру речових прав на нерухоме майно, тощо.
Розібратись самому з усіма цими реєстрами та кадастрами не дуже просто, а специфіка інформації, що внесена в них, ще інколи потребує певних знань та розуміння термінології.

Отже, давайте розберемо по порядку, як правильно перевірити земельну ділянку перед купівлею.

Крок 1. Візуальна перевірка місця розташування земельної ділянки на карті.

Ледь не основною характеристикою ділянки є її місце розташування, віддаленість від основних транспортних артерій, рівень розвитку оточуючої інфраструктури, ландшафт та навколишнє середовище. 
Користуючись картою, проведіть цей аналіз, використовуючи та змінюючи різні підоснови карти, вимірюйте відстані до зупинок громадського транспорту, магазинів чи громадських центрів, так можна максимально детально визначити чи відповідає це місце заявленим вимогам. 

 

Крок №2. Перевірка інформації в Державному земельному кадастрі.

Первинна перевірка полягає в аналізі наданої інформації від продавця. Ідентифікація земельної ділянки здійснюється на основі кадастрового номеру земельної ділянки,  поки багато продавців не розкриваються його, бережуть до самого кінця, хоча в час існування відкритих реєстрів, в цьому немає абсолютно ніякого сенсу, адже будь-хто може переглянути інформацію про будь-яку земельну ділянку чи будинок, і при цьому не потрібно нікуди ходити, все можна зробити просто скориставшись інтернетом.

Важливо: земельна ділянка, що немає кадастрового номеру чи не внесена до Державного земельного кадастру – не готова до продажу, її неможливо купити, саме тому на нашому порталі представлені тільки ділянки, що є в Державному земельному кадастрі та мають кадастрові номери.

Маючи кадастровий номер можна перевірити всю інформацію про земельну ділянку.

На, що необхідно звернути увагу:

  • Земельна ділянка повинна бути зареєстрована в Державному земельному кадастрі;
  • Відомості про земельну ділянку, в кадастрі, повинні відповідати діючому законодавству, особливо це стосується цільового призначення, категорії та виду використання земельної ділянки;
  • Площа земельної ділянки;
  • Цільове призначення, тобто дозволений напрямок використання земельної ділянки;
  • Обмеження у використанні земельної ділянки, це може бути охоронні зони ліній електропередачі, газопроводів, інженерних комунікації, тощо;
  • Власник земельної ділянки;
  • Візуальний огляд місця розташування земельної ділянки, аналіз оточуючої інфраструктури (завдяки наявності декількох підоснов карт, на нашому порталі, це зробити просто).

Поверхнево ознайомитись з цією інформацією можна просто ввівши кадастровий номер ділянки в строку пошуку на головній сторінці нашого порталу – Карта.

 

Повну інформацію про ділянку можна отримати лише з Витягу з Державного земельного кадастру.

Замовити витяг з ДЗК можна через розділ Послуг чи просто натиснувши на відповідну ділянку на карті, біля неї з’явиться вікно з інформацією про ділянку та переліком послуг, обираєте необхідно і дієте за інструкціями.

Важливо: Інформація в витягу з ДЗК повинна відповідати діючому законодавству, особливо в частині цільового призначення, категорії земель та виду використання.
У випадку невідповідності інформації необхідно вжити заходів для внесення змін в Державний земельний кадастр, для цього потрібно замовити формування Обмінного XML файлу з актуальними відомостями про земельну ділянку. 
Для внесення змін в ДЗК може звернутись лише власник / користувач земельної ділянки чи особа по довіреності, робиться це через Центр надання адміністративних послуг за місцем розташування земельної ділянки. Для виправлення помилок в кадастрі необхідно надати копії правовстановлюючих документів на земельну ділянку, копії документів, що посвідчують особу, Обмінний XML файл записаний на CD|DVD диск. 

Крок 3. Перевірка інформації в Державному реєстрі, що відповідає за речові права на нерухоме майно

Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (ДРРП) містить в собі інформацію про власників об’єктів нерухомого майна та обтяження прав на них (іпотеки, арешти, заборони, тощо).

Щоб отримати відомості з ДРРП необхідно замовити Інформаційну довідку з ДРРП.

Замовити Інформаційну довідку з ДРРП можна через розділ Послуг чи просто натиснувши на відповідну ділянку на карті, біля неї з’явиться вікно з інформацією про ділянку та переліком послуг, обираєте необхідно і дієте за інструкціями.

Важливо: В державному реєстрі речових прав може і не бути інформації про земельну ділянку, це стосується тих ділянок, право власності на які, виникло до 2013 року, в такому випадку право на земельну ділянку посвідчується Державним актом на право власності на земельну ділянку.

Аналізуючи інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав обов’язково необхідно звернути увагу на наявність арештів, іпотек чи заборон, власник, вказаний в довідці повинен співпадати з власником, що вказаний у Витязі з Державного земельного кадастру.

Крок 4. Перевірка ділянки по реєстру судових рішень.

Цей крок не є обов’язковим, але бажаний, для того, щоб знати історію ділянки, адже можливо за неї судяться чи судились родичі, спадкоємці, і ви принаймні повинні розуміти цю історію.

Перевірити земельну ділянки по Єдиному реєстру судових рішень можна в Особистому кабінеті користувача в розділі Перевірки.

У випадку наявності судових заборон – ця інформація буде відображена в Інформаційній довідці з Державного реєстру речових прав.

Крок 5. Перевірка ділянка на місцевості.

Користуючись кадастровим номером та нашою картою Ви вже максимально вберігаєте себе від купівлі підставної чи не тієї ділянки.
Для визначення місця розташування земельної ділянки скористайтесь функцією геопозиції, активувавши яку, можна побачити своє місце розташування по відношенню до земельної ділянки.


Також дуже корисним є функція копіювання координат ділянки для використання їх у вашому навігаторі, для цього необхідно ввести кадастровий номер ділянки в строки пошуку на карті чи натиснути на потрібну ділянку на карті, після того як з’явиться вікно з інформацією та послугами натиснути на кнопку «Копіювати координати», потім вставити їх в строку пошуку навігатора чи Гугл Карт.

Важливо: функція геолокації дасть вам можливість орієнтовно ознайомитись з межами ділянки, точність в різних районах може бути від 5 до 10 метрів.

Для точного визначення місця проходження меж земельної ділянки на місцевості необхідно замовити Встановлення межі ділянки на місцевості. Межі земельної ділянки буде закріплено з використанням сучасних високоточних GPS приладів, відповідно до координат земельної ділянки, що внесено до бази даних Державного земельного кадастру.

Що це Вам дасть:

  • Визначення точне місце розташування земельної ділянки, адже точність встановлення межі регламентована та становить +-10 см.;
  • Виявити можливі межові спори та пересічення з іншими ділянками, адже не дуже приємно купити земельну ділянку, а потім вирішувати спір з сусідом, бо частина належної Вам ділянки знаходиться за його забором;
  • Можливість встановлення паркану навколо ділянки.

Провівши таку комплексу перевірку можна сміливо укладати угоду про перехід права власності та не турбуватись про те, що необхідно буде вносити зміни в кадастр, у зв’язку з накладеннями на сусідні ділянки, натрапите на варіант з безліччю проблем та арештів, чи взагалі купите не ту ділянку.

Власність – це Ваша недоторкана територія, тож ставайте власниками правильно, розумно та безпечно!