Договір купівлі-продажу чи дарування? | Brok
вул. Антоновича, 172, БЦ "Палладіум сіті", 20 поверх, вхід з правого боку будівліУкраїнам. Київ03150

Договір купівлі-продажу чи дарування?

Дуже часто виникає запитання, як оформити зміну власника земельної ділянки, через договір купівлі-продажу чи дарування?
В основному це питання виникає з метою економії на сплаті податків.

Отже, давайте розберемо по оподаткуванню договори купівлі-продажу та дарування.

Почнемо з Договору купівлі-продажу.

Дохід, що було отримано від продажу нерухомого майна, з якого потрібно сплатити податок, розраховується виходячи з ціни об’єкта, що в казана в угоді, але не нижче вартості оцінки об’єкта, що вказана в експертній (ринковій) грошовій оцінці земельної ділянки.

Тобто, якщо в договорі зазначена вартість 10 000 грн, а оцінкою визначено 8 000 грн, то податок необхідно сплатити з суми 10 000 грн, і навпаки, якщо в договорі 8 000 грн, а оцінка на 10 000 грн, то сплатити все одно доведеться з вартості в 10 000 грн.

Дохід, отриманий продавцем, не частіше 1-го разу протягом поточного звітного податкового року, від продажу землі, що не перевищує встановлені Земельним кодексом України розміри безкоштовної приватизації (описано нижче), та при умові перебування такої ділянки у власності продавця більше ніж 3 роки, не оподатковується. Якщо майно отримано у спадщину, то норма в 3 роки не застосовується.

Розміри безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами:

  • для будівництва житлового будинку: у селах - до 0,25 га, в селищах - до 0,15 га, в містах - не більше 0,10 га;
  • для особистого селянського господарства (ОСГ) - до 2,0 га;
  • для ведення садівництва (індивідуального чи колективного) - до 0,12 га;
  • для дачного будівництва - до 0,10 га;
  • для гаражного будівництва - до 0,01 га.

Якщо, хоча б одна, з перелічених умов, не виконується, то дохід, що отримано від продажу ділянки підлягає оподаткуванню зі ставкою в розмірі 5% (податок на доходи фізичних осіб, або скорочено ПДФО).

Також, при умові сплати ПДФО, додатково доведеться сплатити і військовий збір, що становить 1,5 %.

Наступною обов’язковою статтею витрат, при укладанні договору купівлі-продажу землі, буде сплата державного мита у розмірі 1% від суми отриманого доходу.

Оскільки договір укладається у нотаріуса, то доведеться також виплатити винагороду і йому, розмір її залежить від вимог самого нотаріуса.

Це все, що стосується оподаткування договір купівлі-продажу не великих земельних ділянок між громадянами України.

Тепер розберемо договір дарування земельної ділянки.

Майно, одержано в дарунок підлягає оподаткуванню згідно з вимогами, що встановлені для оподаткування спадку. Розмір податкової ставки податку залежить від ступеня спорідненості осіб, які є сторонами угоди.

Отже, якщо обдарований є членом сім’ї 1-го та 2-го ступеня спорідненості, сюди відносяться діти, подружжя, батьки, рідні брати та сестри, бабусі та дідусі, то подарунок не обкладається податком.

Додатково хочу зауважити, що не обкладається податком нерухоме майно отримане в дарунок особою, яка є інвалідом першої групи, дитиною-сиротою, дитиною-інвалідом або дитиною, позбавленою батьківського піклування. Для інших осіб ставка податку складатиме 5% від ціни подарунка.

Точно так же, як і при укладанні договору купівлі-продажу, у випадку сплати податку у розмірі 5%, додатково доведеться сплатити і військовий збір.

Теж стосується і державного мита в розмірі 1% від вартості об’єкта та винагороди нотаріуса.

Висновок

Аналізуючи інформацію про оподаткування та юридичні наслідки укладання як договорів купівлі-продажу так і договір дарування, враховуючи судову практику, можна зробити висновок: якщо сторонами угоди не є родичі першого та другого ступеня спорідненості, то для гарантування свої прав та захисту інтересів, як нового власника земельної ділянки доцільно укладати договір купівлі-продажу земельної ділянки.

1243 Просмотров
Поділитися:

Інші оголошення

Як підготувати ділянку до продажу: документи і не тільки. Секрети успішного продажу землі

21.04.2020

Привабливі фото привертають увагу покупців до будь-якого товару, навіть такого специфічного, як будівлі та земля. Плануєте продати свої об’єкти якнайшвидше? Читайте наші поради

08.03.2021

Як правильно скласти оголошення про продаж землі та нерухомості. Майстерність продажу – ціла наука. Зацікавити покупця, надати товару найкращого вигляду в короткому тексті та формальних строках не просто.

08.03.2021

Часто виникають ситуації, коли після оформлення купівлі покупець дізнається, що придбав зовсім іншу за якістю ділянку: без фасадного виходу на центральну вулицю міста, з дорогою посередині, на іншому полі або у яру.

16.09.2022

Як знайти господаря? Такі питання щодня вирішують потенційні покупці, логісти, фермери, девелопери, інвестори та ріелтори. Пошук справжнього власника ділянки потрібен при вирішенні межових спорів, для викупу ділянки при будівництві траси і т.д.

22.04.2020